Juniorkor
Juniorkor - Singing Rainbow
Elsker du bare at synge og performe? Har du lyst til at få en masse nye venner, mens du synger dejlige sange? Vil du gerne lære om hvordan du bedst når både de høje og de dybe toner uden at blive træt i stemmen?
Så er Singing Rainbow lige det du mangler!
Vi arbejder med at bruge kroppen som vores instrument. For det meste synger vi i 2 stemmer og ind imellem kan man også få lov at prøve kræfter med at synge solo.
Vi synge både kendte numre af kunstnere som Oh Land og Adele, men også mere ukendte sange fordi de er seje.
Vi synge både kendte numre af kunstnere som Oh Land og Adele, men også mere ukendte sange fordi de er seje.
Hvert år optræder vi til flere koncerter, bl.a. Musikskolens store Nytåsshow i portalen og Børnekorfestival i Tivoli. Det sociale spiller en stor rolle i koret, vi arbejder med sjove øvelser der ryster os tættere sammen og så bliver der også arrangeret sociale arrangementer som fx øveweekend og filmaften.
Vi øver hver torsdag kl. 16.00-17.00 i Musikskolens lokaler på Hedelyskolen.